Rozmnožování a odchov - křeček syrský

 

 

Pár rad před samotným rozmnožováním:

 

Výběr zvířat k chovu

- K chovu používáme zásadně nepříbuzná zvířata, která jsou naprosto zdravá a bez projevů agresivity. Ideální je použít k chovu křečky od chovatele, kde víme, že ani jejich rodiče nepocházeli z příbuzenského spojení, čímž se dá částečně snížit riziko genetických vad u mláďat.

- Do chovu nepoužíváme samičky mladší 3 měsíců a samičky s váhou nižší než 120g, mladé nebo příliš drobné matky nemusí porod a následnou péči o mláďata zvládnout.

- První vrh samičky musí proběhnout před sedmým měsícem života, pak by pro ni byl první porod nebezpečný (srůstají pánevní kosti). 

- Nenakrýváme samičku, která již porodila více jak dva vrhy nebo která je více jak 1 rok stará, takové samičky si už zaslouží důchod.

- Nepokoušíme se chovat na samici, která rodila dříve než před dvěma měsíci (pokud u předchozího vrhu mláďata brzy po porodu zemřela, dá se tato lhůta zkrátit, ale minimálně měsíc by samička měla mít pauzu).

 

Základní předpoklady úspěšného odchovu mláďat

- Každý chovatel by si měl už před samotným nakrytím ověřit, zda má dost místa pro mláďata (minimálně dvě další ubikace).

- Ujistěte se, že v době před porodem a zhruba následující měsíc nemáte v plánu delší nepřítomnost (dovolenou). 

- Chovatel, který chce odchovat mladé, musí též počítat s většími výdaji za krmení a s tím, že ho čeká více práce (častější čištění, ochočování mláďat..).

- Je dobré si ještě před nakrytím zjistit, zda bude o mláďátka zájem.

 

 

Páření

 

Samička křečka syrského mívá plodné období (říji) cca každé 4 dny (v zimě méně často nebo vůbec). Říji u samičky poznáte tak, že jí zkusíte rovnou dlaní přejet po zádech od hlavičky až k ocasu. Pokud samička nadzvedne ocásek a "vystrčí zadek", je ten správný čas k rozmnožování. Můžete tedy pustit samičku do klece k samečkovi (nikdy ne naopak!). Sameček ji nejprve očichává a různě líže, pak dojde k samotnému páření. Nedivte se, pokud to celé trvá i hodinu. Když už samička přestává jevit o samečka zájem nebo na něj útočí, je dobré ji oddělit. Chovatel by měl být celou dobu připraven zasáhnout v případě, že by samička na samce zaútočila. 

Ne vždy bývá krytí úspěšné. Pokud je samička po nějaké době zase v říji, nebo nejeví známky těhotenství, je třeba krytí zopakovat.

 

 

Těhotenství

 

Těhotenství u křečků syrských trvá 16 dní. Pokud je samička těhotná, poměrně brzy to poznáte z jejího chování - urputně shání všechen možný materiál na stavbu hnízda. Zhruba týden před porodem už samička také přibírá na váze a začíná se zakulacovat. V průběhu těhotenství a odchovu mláďat podáváme samičce zvýšené množství bílkovin, například: vařený vaječný bílek, nízkotučný jogurt nebo tvaroh (ideálně neochucené), nízkotučný sýr, granule pro koťátka, moučné červy, sušené krevety, nesolené vařené kuřecí maso. Podáváme též větší množství zeleniny (salátová okurka, mrkev, paprika...). Zhruba od 4 dnů před porodem a během kojení se nedoporučuje dávat samici jablko. Po celou dobu těhotenství musí mít samička neustálý přístup k čisté pitné vodě.

Zhruba dva dny před plánovaným porodem můžeme naposledy vymýt ubikaci, ale musíme samičce poskytnout dostatečné množství materiálu pro stavbu hnízda (natrhaný neparfémovaný a nepotištěný toaletní papír nebo papírové kapesníčky). Dalších 14 dní až 3 týdny bychom ubikaci vymývat neměli, pouze můžeme odstranit podestýlku v rohu, který samička používá jako záchod.

 

 

Porod

 

Samička rodí mláďata v naprosté tichosti, porod trvá cca hodinu (to záleží na množství mláďat). Miminka se rodí holá, slepá, bez termoregulace a schopnosti vylučování. Samička mláďata při porodu jedno po druhém zbavuje pupeční šňůry. Pokud je mládě mrtvé nebo příliš slabé, tak ho nejčastěji právě v této chvíli sežere. Po porodu se matka vzdaluje z hnízda jen zřídka, miminka neustále zahřívá, kojí a masírováním břicha jim pomáhá s vylučováním. Proto je dobré dát jí napáječku a misku s krmením co nejblíže k hnízdu (ale samozřejmě ne tak, aby voda z napáječky kapala do hnízda).

 

 

 

Odchov mláďat

 

Prvních pár dnů samička ani mláďata nevyžadují výraznou péči chovatele, spíše je lepší nechat matku s mláďaty v klidu. Jednou denně je však dobré zkontrolovat hnízdo, jestli v něm není nějaké mrtvé mládě (to odstranit, třeba pinzetou). K nahlédnutí do hnízda se hodí např. větvička, která předtím byla v dané ubikaci (kvůli pachu), do hnízda v prvním týdnu vůbec nesaháme rukama, samičku by to mohlo vyrušit a mohla by mláďata sežrat.

Během celého odchovu se může stát, že samička nějaké mládě zabije. Buď nešťastnou náhodou (zalehnutím), nebo cítí, že má více mláďat, než o kolik se může postarat.

Zhruba od osmého dne můžeme brát mláďata postupně do ruky a zvykat je na lidský kontakt. V ruce si ale vždy nejdřív pořádně promneme trochu podestýlky z hnízda (opět kvůli pachu). V této době také mláďata začínají přijímat pevnou stravu, takže je potřeba dodávat větší množství krmení.

 

Vývoj mláďat (fotografie s popisky) najdete zde: Vývoj mláďat

 

 

Odstav mláďat

 

Miminka bychom měli nechat u matky alespoň 4 týdny (pokud na ně neútočí), ale lepší je, když u ní zůstanou co možná nejdéle, zvláště drobnější miminka. Nejpozději v pěti týdnech bychom však měli mláďata rozdělit podle pohlaví, samičky mohou zůstat u matky, pokud se k nim nechová agresivně. Pokud by spolu samci a samice zůstali déle, může dojít k nechtěnému příbuzenskému nakrytí.

Ve věku 4-5 týdnů (podle velikosti a kondice mláďat) mohou odcházet do svých nových domovů.