Gen Sg

 

Jelikož se moje chovatelská stanice zabývá především genem Sg v kombinaci s různími dalšími barvami (nejčastěji krémové a sobolí), rozhodla jsem se mu věnovat také pár řádků... Vím, že už o tomto genu napsala hezký článek Kačka B. z chs Z Popelnice (zde), ale já se pokusím to ho pojmout trochu z jiné strany, tedy hurá do toho.

 

Hlavním efektem tohoto genu je změna původní barvy (většinou zesvětlení). Sg je dominantní gen, stačí tedy jeden z rodičů s tímto genem a máte šanci na Sg miminka (více zde). Pokud však tento gen mají oba rodiče, bývá výsledek mnohem efektivnější. Uvedu zde několik nejzajímavějších kombinací různých barev + genu Sg.

 

  • Zlatá (++)

Zlatá barva je původním zbarvením křečka syrského. Přidáním Sg vzniká heterozygotní stříbrný šedý a přidáním dvou kopií Sg (od obou rodičů) homozygotní stříbrný šedý.

(nahoře - zlatá, uprostřed - het. stříbrná šedá, dole - hom. stříbrná šedá)

 

  • Krémová (ee)

Při přidání Sg do krémové barvy dochází k typickému zesvětlení. Křeček s jednou kopií Sg je slonovinový (eeSgsg). Je světlejší než krémový, ale není čistě bílý. Přidáním druhé kopie Sg (tedy od obou rodičů) získáme čistě bílého křečka (eeSgSg).

 

(nahoře - krémová, uprostřed - slonovinová, dole - bílá černooká)

 

  • Krémová modrá (ddee)

Krémová modrá je zajímavá v tom, že již sama je jakoby zesvětlená (modrý gen zde má stejný účinek jako mívá Sg). Krémový modrý křeček je o malinko tmavší než slonovinový, ale mnohem světlejší než krémový a má modrá ouška. Přidáme-li jednu kopii Sg, vznikne křeček, který je téměř bílý a má modrá ouška (ddeeSgsg - slonovinová+modrá). Ale opravdu jen téměř. Je mnohem světlejší než slonovinový, ale čistě bílý není. Pokud bychom přidali další kopii Sg, vznikl by zřejmě čistě bílý křeček s modrýma ušima (zde odhaduji, takový případ ještě není znám).

(nahoře - krémová modrá, dole - slonovinová + modrá ddeeSgsg)

 

 

  • Sobolí (eeU_)

Sobolí křeček má zpravidla tmavně hnědou až černou vrchní srst a krémovou podsadu i kruhy kolem očí. Za přítomnosti jedné kopie Sg se vrchní barva mění na studenou bledě hnědou s nádechem do stříbrna a podsada i kruhy kolem očí jsou téměř bílé (het. stříbrná sobolí - eeSgsgU_). Při přidání druhé kopie Sg vzniká křeček, který má kruhy kolem očí i podsadu bílou a je světle šedý (hom. stříbrná sobolí - eeSgSgU_).

 

 

(nahoře - sobolí, uprostřed - het. stříbrná sobolí, dole - hom. stříbrná sobolí)

 

  • Safírová (dd)

Safírová barva je v ČR poměrně novinkou, i tak už se v některých chovatelských stanicí povedlo zkombinovat ji se Sg. Výsledkem je barva, která mě samotnou ohromila. Klasický safírový křeček vypadá jako zlatý, ale má modré lícní půlměsíce a modravý nádech (to je mnohem patrnější u mláděte než u dospělého jedince). Po přidání Sg se základní hnědá barva mění na šedo máslovou, zůstávají modré půlměsíce a modrý nádech (ddSgsg). Po přidání další kopie odhaduji, že bude křeček čistě bílý se světlými modrými půlměcíci a lehkým modrým nádechem (v ČR se zatím nevskytl).

 

(nahoře - safírová, dole - safírová + Sg)

 

  • Rezavá (bb)

Rezavý křeček je podobný zlatému, avšak je více do oranžova a má hnědé lícní půlměsíce. Po přidání Sg nastává podobný efekt jako u safírové barvy - křeček je světlý (jako narůžovělá slonovina) a má čokoládové půlměsíce (bbSgsg). Po přidání druhé kopie Sg bude zřejmě velmi světlý, téměř bílý, s čokoládovými půlměsíci (v ČR opět není znám).

(nahoře - rezavá, dole - rezavá + Sg)

 

 

  • Želvovinová (samičky - Toto)

Ano, želvovinová není barva, ale kresba. I tak zde bývá přítomnost Sg velice nápadná a zajímavá. Klasická želvovinová samička je taková, která má v základní barvě žluté fleky. Samička, která je želvovinová a má Sg, má kromě pozměněné zíkladní barvy navíc fleky čistě bílé.

Černá:

(nahoře - černá želvovinová, dole - šedá černá želvovinová - bohužel málo kresby)

 

Zdroje: výstavní standardy ČKK, fotografie od chovatelů s jejich svolením k použití